• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • 200-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка

200-річчя з дня народження
Тараса Григоровича Шевченка

Указ Президента України від 11.04.2012 №257/2012 "Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя дня народження Тараса Григоровича Шевченка"

Постанова Верховної Ради України від 19.06.2013 №340-VII "Про підготовку та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка"

шевченко

На виконання Указу Президента України від 11 квітня 2012 року №257/2012 «Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 №136 «Деякі питання підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка» Міністерством культури України з 29 березня по 14 травня 2013 року був проведений всеукраїнський відкритий конкурс на кращий ескіз логотипа з відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.

На конкурс було представлено 208 ескізів від понад 100 учасників. Найкращою стала робота Олега Шупляка, викладача Бережанської дитячої художньої школи з Тернопільщини.

Цей логотип стане всеукраїнським та міжнародним символом шевченківського ювілею і буде використовуватися в буклетах, каталогах, на афішах, банерах, біг-бордах, плакатах, що сповіщають про проведення заходів, присвячених відзначенню ювілею Т.Г.Шевченка, в оформленні інтер’єрів приміщень, де проходитимуть заходи з нагоди 200-річчя з дня народження Кобзаря, на телебаченні у тематичних програмах, фільмах, анонсах.

Що стосується безпосередньо логотипу, то він представляє собою стилізований автопортрет молодого Шевченка, під яким міститься його авторський підпис та дата «200 років». Кольори логотипу: темно-синій, бронзовий чи темно-оранжевий. Фон логотипу білий, проте допускається використання блідо-жовтого кольору у випадку роздруківки на банерній тканині. Розміри емблеми можуть змінюватися в залежності від застосування.

шевченко

ТАРАС ГРИГОРОВИЧ ШЕВЧЕНKО

У літературі кожного народу, серед її великих творців, є поети, імена яких оповиті невмирущою любов'ю і славою. Таким поетом українського народу є Тарас Шевченко, чия безсмертна спадщина - одна з найбільших вершин людського генія. Т. Шевченко - велетень духу, митець могутньої творчої сили, непримиренний борець проти будь-якого гноблення людини людиною. Поезія, мистецтво слова поєдналися в його творах з соціальною боротьбою і становлять з нею суцільний органічний сплав. Боротьбою за визволення народу, за соціальну справедливість і духовне розкріпачення мас Т. Шевченко здійснив найвище суспільне призначення поета. В історію людської культури він ввійшов не тільки як геніальний народний поет України, а й як найбільший, поряд з О. Пушкіним і А. Міцкевичем , поет слов'янства, як поет-гуманіст світового значення.

Т. Шевченко виступив як поет-новатор, приніс з собою в українську літературу «слово нове», новий світ поезії, неповторні образи, картини й барви, небачене раніше багатство й широчінь тем, ідей, мотивів, жанрових форм, вивів українську літературу на шлях реалізму й народності.

Т.Г.Шевченко - (відомий також як Кобза́р; 25 лютого (9 березня) 1814, с. Моринці, Київська губернія, (нині Черкаська область) — 26 лютого (10 березня) 1861, м. Санкт-Петербург) — український поет, письменник (драматург, прозаїк),художник (живописець, гравер), громадський таполітичний діяч, фольклорист, етнограф.

Член Кирило-Мефодіївського братства. АкадемікІмператорської академії мистецтв (1860).

У Тараса було 2 брати і 4 сестри. Юний талант рано став сиротою — мати померла, коли йому було 9 років, батько — у 12 років. Дитинство Шевченка провів у селах Моринці та Кирилівка, які належали його поміщику, генерал-лейтенанту Василю Васильовичу Енгельгардту. Інтерес до малювання і поезії у Тараса Шевченка проявився з самого дитинства. У 8-річному віці хлопчик поступає на службу до місцевого вчителя-дяка Павла Рубана, де і навчається грамоті.На 16 році його життя він потрапляє в число прислуги поміщика Енгельгардта, спочатку в ролі кухарчука, потім козачка. Помітивши у Тараса пристрасть до живопису, поміщик вирішує зробити його придворним художником. Він віддає свого кріпака в навчання викладачеві Віленського університету — портретисту Яну Рустему. У Вільні юний Тарас пробув 1,5 року.

На початку 1831 року поміщик переїжджає в Санкт-Петербург, де триває навчання Тараса Шевченка вже у «мальовничих справ цехового майстра» В. Ширяєва. У Ширяєва Тарас міг змальовувати статуї в Літньому саду і відвідувати Ермітаж. Одного разу Шевченко, копіюючи на полотні чергову скульптуру, знайомиться зі своїм земляком Іваном Сошенком, який у свою чергу представив його К. Брюллову та В. Жуковському. Визнання обдарованості кріпосного Тараса Шевченка з боку видатних діячів російської культури відіграли вирішальну роль у справі викупу його з неволі.

У 1838 р. 22 квітня Жуковський і Брюллов викуповують у Енгельгардта Тараса Шевченка з кріпацтва за 2500 рублів, і в 24 роки він отримує свободу. Гроші на звільнення Тараса Григоровича були отримані від продажу на аукціоні портрета Жуковського, написаного Брюлловим. Тарас Шевченко залишився безмежно вдячний їм за звільнення.

У 1838 році відразу після викупу з кріпацтва Шевченко вступає до Академії мистецтв, де жадібно вивчає живопис, малюнок і творчість російських і українських письменників. Після закінчення в 1844 році Академії мистецтв письменник повертається в Україну, в Києві працює художником у Київській тимчасовій комісії з питань розгляду старих актів. У цей же період Тарас Григорович знайомиться з Костомаровим, формуються його політичні погляди. Він вступає в «Кирило-Мефодіївське» суспільство. За епіграму на імператрицю і революційний настрій віршів збірки «Три літа» в березні 1847 року поета заарештовують і відправляють на заслання до Орської фортеці, де він повинен служити солдатом. Крім того, Микола І своїм указом заборонив Тарасу Шевченку писати і малювати, що для нього було досить гнітюче.

Як художник Тарас Шевченко в 1848 році був включений до складу експедиції з дослідження Аральського моря, де активно малював аквареллю пейзажі і портрети. У 1851 році художник був включений також у геологічну експедицію в горах Каратау. У вільний від роботи час, в період заслання, він писав повісті російською мовою і створював жанрові малюнки.

Завдяки клопотанням віце-президента Академії мистецтв графа В. П. Толстого та його дружини, в 1857 році Тарас Шевченкоповертається із заслання. Поет живе в Москві і Петербурзі. У 1859 році приїжджає в Україну, але перебуває під наглядом поліції, постійне проживання в Україну йому заборонене. Тому Шевченко повертається в столицю.

До цього часу здоров’я поета було підірване десятирічним засланням. Свій 47-й день народження письменник зустрічає тяжкохворим (водянка, проблеми з серцем, розлад печінки).

Тарас Григорович помер 10 березня 1861 року в Петербурзі. Його ховають спочатку на Смоленському кладовищі, але, згідно з «Заповітом», 10 травня того ж року його прах перезахований в Україні над Дніпром на Тарасовій горі (м. Канів).

Незважаючи на короткий життєвий шлях, Тарас Шевченко залишив великий відбиток у літературі і художньому мистецтві.Шевченко писав, в основному, в жанрі поеми («Гайдамаки», «Сон», «Катерина» та ін.), балади («Причинна»), повісті («Княгиня», «Музикант»). Загальновідомі збірки його віршів — «Кобзар» (рання творчість), «Три літа», «У казематі» (написані в ув’язненні). Тарас Шевченко — автор більше 1000 художніх робіт, в основному, це пейзажі, портрети, жанрові малюнки. Він досконало володів технікою написання картин олівцем, пером, аквареллю та олією. Шевченку було присвоєно ступінь академіка з гравірування. Випущений альбом картин Тараса Григоровича Шевченка «Живописна Україна».

Тарас Шевченко — геній планетарного масштабу. Його праці перекладені на більшість мов світу. У багатьох державах за межами України встановлено пам’ятники Шевченка. На честь поета названі парки, виші, бульвари, театри і вулиці.

сайт

Літературно-музичне свято, присвячене 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка

«Тече вода з-під явора»

Ось і скінчилась зима. Ласкавий, сонячний промінчик відчинив Весняні двері. Діти, а хто ж це привів до нас Весну? (весняні місяці).

Так, це брати - місяці: Березень, Квітень і Травень. Найстарший серед них - Березень. Він перший бореться із Зимою, бере владу у свої руки і запрошує ранню весну.

Березень місяць льоди ломить -
Весняну пісню річка задзвонить
Все прокидається поволі,
Зі сну зимового встає,
Радіє гай, радіє поле,
Земля розталу воду п'є.

Так, життя відновлюється з приходом Березня. А ще Березень несе нам визначний день. Це день народження великого сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Він дуже любив свою Батьківщину, рідну Україну, її мальовничі сади, квітучі поля, безмежні степи та швидкі ріки. І про все це він розказував у своїх віршах.

Щовесни, коли тануть сніги
І на рясті засяє веселка,
Повні сил і живої снаги
Ми вшановуєм пам'ять Шевченка

Ти, Тарасе, сьогодні нас зібрав докупи,
І зійшлися у цій залі
Шевченкові онуки

Хліб і сіль тобі, Тарасе,
Сьогодні підносимо,
Вшанувати цю гостинність оплесками просимо.
(вносять хліб і сіль)

Поезія - це вогник, схожий на полум'я свічки, що запалює душу людини. В пам'ять про Тараса Шевченка запалимо свічку.

Хай палає свічка, хай палає,
Поєднає нас вона в цей час.
Друзів голоси нехай лунають,
Слово й музика нехай єднає нас.

Малий Тарас у дитячий садок не ходив, бо їх тоді не було, і в школі він не навчався, бо сім'я була дуже бідна і не мала грошей, щоб сплатити за навчання. Тарасик змалку був допитливим хлопчиком. Він уважно прислухався до селянських розмов, захоплювався піснями, переказами про героїчне минуле українського народу. Сам навчився читати й писати.

Ось які чудові вірші він склав про весну

Встала весна, чорну землю сонну розбудила.
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила
І на полі жайворонок, соловейко в гаї,
Землю, убрану весною, вранці зустрічають.

Весна. Садочки зацвіли, неначе полотном укриті,
Росою Божою умиті
Біліють. Весело землі.

Багато віршів Шевченка покладено на музику (пісня у виконанні дітей "Зацвіла в долині")

Коли читаєш вірші Тараса Григоровича Шевченка, то ніби чуєш ніжну, сумну пісню (пісня у виконанні дітей "Тече вода з-під явора".

Шевченко був не лише поетом, а ще й був талановитим художником. Написав понад 1000 картин. За свої малюнки Шевченко був нагороджений трьома срібними медалями. Ми бачимо художню виставку дитячих робіт "Вірші Шевченка в малюнках" Ці роботи зроблені дітьми з любов'ю.

Тарас Шесченко... Геній, мислитель, пророк. Людина незвичайної долі й незвичайного таланту. Шевченко звеличив Україну, звеличив весь український народ. Тож, давайте, сплетемо віночок пам'яті для Тараса Григоровича Шевченка. (діти сплітають вінок).

https://www.youtube.com/watch?v=T6vTGYbOzpw

Т.Г. Шевченко

Шевченко 2

Поклін тобі, Тарасе,
Великий наш Земляче,
Для тебе вірно б'ється
Те серденько дитяче.

Ти кажеш рідний нарід
І рідний край любити,
Для нього працювати,
Для нього кажеш жити.

Моя биография Тараса Шевченка

Шевченко Т.Г. 200 ''Вiчний як народ'' Автор та Виконавець Барабуля Микола

Кiлькiсть переглядiв: 889

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.